| Management number | 216144960 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $344.00 | Model Number | 216144960 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features 11" Ultra Retina XDR OLED Touchscreen 2420 x 1668 Screen Resolution (264 ppi) Apple M4 9-Core CPU 10-Core GPU | 16-Core Neural Engine 512GB Storage | 8GB RAM Wi-Fi 6E (802.11ax) | Bluetooth 5.3 Front & Rear 12MP Ultra Wide Cameras 40 Gb/s Thunderbolt Connectivity Supports Apple Pencil Pro iPadOS



| UPC | 724129007435 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | Silver |
| Generation | 5th Generation |
| Model Name | Apple iPad Pro |
| Model Year | 2024 |
| Screen Size | 11 Inches |
| Display Type | Ultra Retina XDR OLED |
| Manufacturer | Apple |
| Model Number | MVVD3LL/A |
| BuiltIn Media | 20W USB-C Power Adapter |
| Processor Brand | Apple |
| Operating System | MAC OS |
| Cellular Technology | Unlocked |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Description | Integrated |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90-Day Amazon Renewed Guarantee |
| Processor Description | Apple M4 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Display Resolution Maximum | 2420x1668 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 6.99"L x 9.83"W x 0.21"Th |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form