| Management number | 216145002 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $111.60 | Model Number | 216145002 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The 2015 Apple iPad Pro was the first generation, featuring a large 12.9-inch screen, powered by the A9X chip with 4GB RAM, and introduced pro accessories like the Apple Pencil and Smart Keyboard; it came in 32, 128, or 256GB storage and ran iOS, offering powerful performance with its multi-speaker audio and Touch ID sensor, setting a new standard for Apple's tablet line.



| UPC | 759776413018 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | Gold |
| Generation | 1st Generation |
| Model Name | iPad Pro |
| Item Weight | 16 Ounces |
| Screen Size | 12.9 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Apple |
| Model Number | '1 |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | Apple |
| Processor Speed | 2.26 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Apple |
| Operating System | iOS 9 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Native Resolution | 2732x2048 |
| Camera Description | Front |
| Hardware Interface | USB |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| Graphics Coprocessor | 12-core PowerVR Series 7XT |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| RAM Memory Installed | 128 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11a, 802.11a/b/g/n, 802.11a/b/g/n/ac, 802.11abg |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | Apple A9X |
| Memory Slots Available | 1 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Photo Sensor Resolution | 9 MP |
| Display Resolution Maximum | 2732x2048 |
| Front Photo Sensor Resolution | 1.2 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 4.9 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.5"L x 7.31"W x 0.37"Th |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form