| Management number | 216141648 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216141648 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
So bright and colorful, you can’t look away. The Retina display shines beautifully on iMac. With one billion colors and 500 nits of brightness, graphics leap off the screen. Text is razor-sharp. Binge-worthy shows and blockbuster movies have never looked more amazing. Graphics and games dazzle in exquisite detail. It’s simply the best Mac Retina display yet. Amazingly true-to-life color.
| UPC | 637609859502 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | Silver |
| Model Name | Apple iMac |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 5120 x 2880 |
| Item Weight | 21 Pounds |
| Screen Size | 27 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Apple computer |
| Model Number | MRQY2LL/A |
| Item Dimensions | 32.25 x 27.25 x 10.49 inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | MRQY2LL/A |
| Operating System | Mac OS |
| Processor Series | Core i5 |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 5120 x 2880 |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | eSATA |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 day |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, usb_type_c |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Everyday Use |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form