| Management number | 215158608 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $392.00 | Model Number | 215158608 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
iMac. The world’s best all-in-one desktop computer, now supercharged by the M3 chip. With a stunning 24-inch display in an iconic design and best-in-class camera, mics, and speakers. iMac is perfect for work and play.
| UPC | 703670674792 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | Blue |
| Model Name | iMac |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | 10-core GPU |
| Item Weight | 15.64 Pounds |
| Screen Size | 24 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | Retina |
| Manufacturer | Apple |
| Model Number | MQRR3LL/A |
| BuiltIn Media | Magic Keyboard, Mouse, Power Cord (2 m) and 143W Power Adapter, USB-C to Lightning Cable, iMac |
| Item Dimensions | 21.53 x 5.79 x 18.15 inches |
| Processor Brand | Apple M3 |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.05 GHz |
| Video Processor | Apple |
| CPU Model Number | MQRR3LL/A |
| Operating System | Mac |
| Processor Series | Apple M3 |
| Processor Socket | Apple |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Specification Met | Energy Star |
| Additional Features | Microphone, Speakers, Webcam |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wireless |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 24 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Cache Memory Installed Size | 8 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form