| Management number | 212190299 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $180.00 | Model Number | 212190299 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Mac mini is the affordable powerhouse that packs the entire Mac experience into a compact frame. Just connect your own display, keyboard, and mouse, and you're ready to make big things happen
| Brand | Apple |
|---|---|
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Mac Mini Late 2018 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Manufacturer | Apple Computer |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 23 x 19 x 5 inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Video Processor | Intel |
| Operating System | Mac OS X |
| Processor Series | Core i5 |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Dedicated |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ab |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form