| Management number | 209124538 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209124538 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | paitanry |
|---|---|
| Color | Silver |
| Generation | 2nd Generation |
| Model Name | 10.1 inch Tablet |
| Screen Size | 10.1 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | Paitanry |
| Model Number | 10.1 inch Tablets |
| Battery Power | 18.5 Watt Hours |
| BuiltIn Media | 1× 5V/2A Charger, 1× OTG Adapter, 1× Tablet (with Protective Case), 1× Type-C Data Cable, 1× User Manual |
| Warranty Type | Limited |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Processor Brand | Allwinner |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | ARM |
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
| CPU Model Number | A523 |
| Operating System | Android |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Native Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Headphones, Speaker |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, Bluetooth, eMMC |
| Cellular Technology | 5G |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 5 Hours |
| Graphics Coprocessor | Mali-G57 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | ARM Cortex-A55 |
| Memory Slots Available | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Specific Uses For Product | Business, Creative, Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1280*800 Pixels |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Front Photo Sensor Resolution | 2 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 18.5 Watt Hours |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.5"L x 6.3"W x 0.35"Th |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 1 TB |
| Other Special Features of the Product | Expandable Storage, Supports USB OTG |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 5 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form