| Management number | 209127162 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209127162 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 739719603485 |
|---|---|
| Brand | MENTUME |
| Color | Gray |
| Generation | Android 16 |
| Model Name | M70 |
| Screen Size | 11 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | MENTUME |
| Model Number | M70 |
| Battery Power | 8000 Amp Hours |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse, Protective Case, Tablet |
| Warranty Type | Limited |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Processor Brand | Unisoc |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Battery Capacity | 8000 Amp Hours |
| CPU Model Number | 9230E |
| Operating System | Android 16 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Camera Description | Front, Rear 13MP |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, USB 3.0 |
| Cellular Technology | Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 8 Hours |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| RAM Memory Installed | 24 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Audio Format | MP3, MP4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920*1200 Pixels |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.18"L x 6.69"W x 0.42"Th |
| Other Special Features of the Product | Detachable Keyboard, Expandable Storage, Fast Charging, Stylus Support |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form