| Management number | 216598486 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $135.60 | Model Number | 216598486 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lavatory center set less drain
| Color | StarLight Chrome |
|---|---|
| Flow Rate | 1.2 Gallons Per Minute |
| Series ID | 2313300A |
| Brand Name | American Standard |
| Hole Count | 1 |
| Model Name | 2313300A |
| Style Name | Eurocube |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Valve Type | Disc Valve |
| Handle Type | Lever |
| Is Electric | No |
| Item Weight | 3.89 Pounds |
| Spout Reach | 4.13 Inches |
| Finish Types | StarLight Chrome |
| Manufacturer | American Standard |
| Model Number | 2313300A |
| Spout Design | Curved loop and straight spout |
| Spout Height | 6.88 Inches |
| Material Type | Brass |
| Mounting Type | Deck Mount |
| Warranty Type | limited |
| Handle Material | Brass |
| Number of Pieces | 1 |
| Number Of Handles | 1 |
| Additional Features | Durable |
| Included Components | Deck Plate, Installation Hardware |
| Installation Method | Single Hole |
| Handle Lever Placement | Center |
| Mounting Hole Diameter | 1 Inches |
| Recommended Uses For Product | Bathroom |
| Manufacturer Warranty Description | LIMITED |
| Global Trade Identification Number | 04005176346927 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form