| Management number | 216106314 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216106314 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1

| UPC | 884116363088 |
|---|---|
| Brand | Alienware |
| Color | Dark Side Of The Moon |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Aurora R11 |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | 16GB DDR4 RAM | 512GB SSD | 1TB HDD |
| Item Weight | 34.2 Pounds |
| Screen Size | 0.1 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Alienware |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Model Number | AWAUR11-7088BLK-PUS |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | KB216AW Black (English), Optical Mouse-MS116AW and Multi-Media Keyboard |
| Cooling Method | liquid-cooled |
| Item Dimensions | 8.86 x 23.2 x 20.1 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 5.1 GHz |
| Total Usb Ports | 13 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i7-10700 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Security Features | Key Lock |
| Specification Met | Yes |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse |
| Hardware Interface | Ethernet, USB 2.0, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 |
| Memory Clock Speed | 2933 MHz |
| Additional Features | Liquid-cooled Graphics, Full Customization, Alienware Command Center |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 2080 |
| Graphics Description | NVIDIA RTX 2080 Super |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year Limited Hardware Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD + 1 TB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Optical Storage Device | None |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form