| Management number | 216118908 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $480.00 | Model Number | 216118908 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Intentional designA comfortable, efficient design that doesn't need a thermal shelf, increasing mobility without sacrificing performance.Optimized powerPlay demanding games with up to 115W Total Performance Power (TPP)Innovative coolingA newly designed Cryo-Chamber structure focuses airflow to the core components, where it matters most.Comfort focused designIntentionally designed for comfortable, everyday use. Alienware 16 Aurora’s streamlined design offers advanced thermal support without the need for a rear thermal shelf. The laptop’s smaller profile makes it an easy fit into bags and backpacks for on-the-go performance.Balanced powerThe perfect balance of performance and portability in a stunning chassis. Ready to run your favorite games seamlessly with up to 115W Total Performance Power.Ray tracing redefinedExperience cinematic realism with full ray tracing and breakthrough neural rendering technologies. From stunning light reflections to intricate shadows, your in-game world looks better than ever.AI-boosted gameplayUnleash next-level performance and image quality with DLSS 4. Achieve ultra-smooth frame rates with Multi Frame Generation and enhanced Ray Reconstruction.Unparalleled video playbackThe RTX 50 Series redefines how you enjoy your favorite movies, shows and videos. With advanced AI-powered upscaling and buttery-smooth playback, immerse yourself in vibrant colors, stunning clarity and flawless streaming.Intentional airflowAir is strategically pulled in above the keyboard and in the Cryo-Chamber, and out four exhaust vents on the sides.Quiet and coolExpertly designed fans keep the system running smoothly and quietly.Built to lastEfficient thermal design protects internal components and extends the life of the system.Advanced thermals for extended playOur advanced cooling technology, Alienware Cryo-tech, is designed to maintain system stability even during the most demanding sessions.
| UPC | 810210919746 |
|---|---|
| Brand | ist computers |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Alienware 16 Aurora |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 2.5K |
| Color Gamut | 100 |
| Item Weight | 5.7 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ist computers |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | Alienware 16 Aurora |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter with Power Cord, Alienware 16 Aurora Gaming Laptop, User Manual |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| CPU Model Number | Intel Core 7 240H |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Compatible Devices | Speaker |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi 7 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB GDDR6 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11.be, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Screen Bezel Thickness | Standard |
| CPU Model Speed Maximum | 5.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Developer, Entertainment, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.05"L x 10.45"W x 0.89"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form